Pomôžte nám prosím zistiť v našom prieskume ako je Ariana Richards známa na Slovensku a v Čechách a zahlasujte v ankete.


Ariana's wallpapers are available to download HERE
galleryariana.com
ariana.org

The First Slovak Unofficial Website
 

JURASSIC PARK (Jurský Park)

Obsah filmu Jurský Park.

Jurassic ParkOriginálny názov: Jurassic Park
Slovenský názov: Jurský Park
Rok výroby: 1993
Réžia: Steven Spielberg
Hrajú: Ariana Richards, Sam Neill, Laura Dern, Richard Attenborough, Jeff Goldblum, Joseph Mazzello, Wayne Knight, Samuel L. Jackson


Miliardár John Hammond vybudoval na odľahlom ostrove, vzdialenom niekoľko desiatok kilometrov od Kostarického pobrežia park, v ktorom hlavnú atrakciu tvoria oživené prehistorické jaštery - dinosaury. Na jeho dokončenie a otvorenie ale potrebuje posudok odborníkov z oblasti paleontológie. A tak prehovorí na slovo vzatého špecialistu na dinosaury Alana Granta aby sa išiel na víkend pozrieť na ostrov aj so svojou priateľkou paleobotaničkou Ellie Sattllerovou. Spolu s nimi na ostrov prichádza aj právnik Donald Gennaro, ktorý bráni záujmy investorov a so sebou privádza ležérneho matematika-chaotika Iana Malcolma. Po prvých oboznámeniach sa s ostrovom a parkom sa k vedcom pripájajú aj Hammondove vnúčatá Lex (Ariana Richards) a Tim Murphyovci. Pokľudná vyhliadková jazda v elektromobiloch na ktorú sa skupinka v rámci poznávania Jurského Parku vydá, zo začiatku vyzerá ako príjemný výlet, ale zakrátko sa k ostrovu priblíži tropická búrka a technický správca parku Ray Arnold Hammondovi navrhne jazdu prerušiť. K tejto nepríjemnej prírodnej záležitosti sa pridá aj ľudská chamtivosť a túžba po peniazoch, keď správca počítačovej siete Dennis Nedry ukradne z kryozásobníkov dinosaurie embryá, ktoré si už u neho objednala konkurenčná geneticko-inžinierska spoločnosť Biosyn. Pri svojom úteku z parku je nútený vypnúť elektrické ochranné oplotenie, čím spôsobí, že ploty s 10 000 Voltovým napätím, ktoré boli doteraz bezpečnou bariérou medzi ľuďmi a obrovskými zvieratami, stratia svoj význam a tak už nič nestojí gigantickým predátorom v ceste aby sa vydali na lov. Zatiaľ čo sa niektorým členom poznávacej jazdy podarí v bezpečí dostať do riadiaceho strediska, Alan a deti nedobrovoľne ostávajú v parku a snažia sa zachrániť si holý život a prežiť besnenie dravých tvorov. Po niekoľkých životu nebezpečných stretnutiach s kráľom druhohôr Tyrannosaurom Rexom, sa im napokon podarí prísť do zdanlivo bezpečnej centrály Jurského Parku, kde si však ešte tiež "užijú" nejednu horúcu chvíľku so zákernými zabijákmi Velociraptormi. Z nepríjemnej a smrteľne nebezpečnej situácie ich napokon paradoxne vyslobodí práve Tyrannosaurus Rex.

Arianina filmová rola: - Ariana hrá vo filme Jurassic Park vnučku miliardára Johna Hammonda Lex Murphyovú, ktorá prichádza na víkend do dedkovho nedokončeného dinosaurieho parku spolu s mladším bratom Timom. Lex o sebe tvrdí, že je počítačový hacker, hoci Tim si ju doberá tvrdením, že je skôr počítačový cvok. Svoje počítačové znalosti zúročí pri Nedryho termináli, keď sa jej podarí obnoviť bezpečnostný systém parku.

Moje hodnotenie filmu:

Celkový dojem: 100% - Najlepší Arianin film a zároveň jeden z mojích najobľúbenejších filmov.
Arianin herecký výkon: 100%
- Lex Murphy je Arianina životná rola. Ariana je v úlohe Lex taká prirodzená a presvedčivá, že si v nej nedokážem predstaviť žiadnu inú herečku.
Arianin šarm vo filme (charizma filmovej postavy): 100%

Viac informácií o filme získate v databáze imdb na nasledujúcej linke: IMDB Jurassic Park


Ako sa vyrábal film JURSKÝ PARK.

"Vždy som si prial natočiť film o dinosauroch", vyznáva sa režisér Steven Spielberg v jednom rozhovore. "Ako malý chlapec som si priniesol z múzea malú sošku Tyrannosaura a odvtedy bolo mojím snom vidieť na plátne živé dinosaury" dodáva. Až jedného dňa pri filmovaní úplne iného projektu pri priateľskom rozhovore so spisovateľom Michaelom Crichtonom, sa Spielberg medzi rečou Crichtona spýtal na čom teraz pracuje a on mu odpovedal: "Píšem knihu o klonovaní dinosaurov". V tom momente zažiarili Spielbergovi oči a hneď sa začal o celú vec zaujímať podrobnejšie. Tento moment môžeme dnes právom považovať za úpný počiatok vzniku jedného z najprelomovejších filmov v novodobej kinematografii.
Spielberg si jasne uvedomoval, že sa púšťa do neľahkého projektu a keďže sa jednalo o jeho srdcovú záležitosť v žiadnom prípade si nemohol dovoliť prípravné práce na filme len tak odbyť. Preto povolal do svojich služieb absolútnu špičku Hollywoodu v oblasti filmových efektov, „magický štvorlístok" Phila Tippetta, Stana Winstona, Michaela Lantieriho a Dennisa Murena. "Vraj či máme záujem" rozplýva sa v dokumente o natáčaní Stan Winston a dodáva "Slintali sme blahom, keď nás Steven oslovil". Odborné konzultácie ohľadom dinosaurov Spielberg viedol s momentálne najuznávanejším paleontológom súčastnosti Jackom Hornerom. Horner je horlivým presadzovateľom teórie, že vtáky sa vyvinuli z dinosaurov, čo je napokon vo filme aj vidieť. Všetky dinosaury vo filme sa pohybujú s eleganciou vtákov a nie ťarbavosťou plazov.
Prípravné práce na filme teda mohli začať. V ateliéroch sa vytvorili sochy dinosaurov v životnej veľkosti, ktoré poslúžili na zhotovenie latexových odliatkov. Odborníci na robotiku vytvorili ich diaľkovo ovládané pohybujúce sa telá z oceľových konštrukcií. Animátori sa pokúšali o prvé cvičné animácie dinosaurov. Animácia bola robená dovtedy najpoužívanejšou technológiou stop-motion ktorú poznáme napríklad zo starých klasických diel Jáson a Argonauti alebo Súboj Titánov. Hoci súčastní animátori túto technológiu zdokonalili takmer k úplej dokonalosti, že neboli vidieť jednotlivé trhané pohyby animácií, Spielberg s touto animáciu nebol spokojný. Stále v nej videl ten nedokonalý animovaný pohyb a zvieratá nepôsobili reálne. V tom čase našťastie prišiel Dennis Muren, šéf spoločnosti Industrial Light and Magic, ktorý práve dokončil práce na Terminátorovi II, so spásonosnou myšlienkou vyskúšať spraviť animáciu v počítači novou takmer ešte neznámou technológiou CGI (Computer Generated Imagery) Spravil pár skúšobných CGI animácií a Spielberg bol ohromený. Zvieratá konečne vyzerali ako živé dýchajúce stvorenia z mäsa a kostí a mohlo sa začať natáčať.
Najskôr došlo na výber hercov. Spielberg si neprial aby v tomto filme hrali známe hviezdy. Chcel zamerať všetku divákovu pozornosť na dinosaury. Napriek tomu požadoval aby to boli skvelí a talentovaní herci. Dnes už môžeme kľudne tvrdiť, že výber hercov dopadol nadmieru dobre. A tak sme počas celého filmu častovaní skvelými hláškami Jeffa Goldbluma, šarmom Laury Dern, a zo začiatku flegmatickým prístupom Sama Neilla, ktorého postava zaznamená počas filmu najväčšie zmeny charakteru. Detských rolí sa skvele ujali talentovaná Ariana Richards a Joseph Mazzello v úlohe súrodencov Murphyových.
Ako prvé sa natočili exteriéry na ostrove Kauai na Havajských ostrovoch, kde bolo treba vybudovať veľmi nákladnú krajinu. Po natočení exteriérov sa práce presunuli do štúdií, kde sa okrem interiérových scén musela natočiť aj najslávnejšia scéna filmu, nočný útok Tyrannosaura Rex na elektromobily. Pre film Jurský Park bol vyvinutý úplne nový druh kamery, ktorá umožňuje snímať priestor zo špecifického uhlu. Jeden z takýchto prekrásnych záberov máme možnosť sledovať vo filme v scéne, kde vedci po príchode na ostrov sledujú dlhý krk Brachiosaura. V zábere sa nachádzajú obaja vedci aj obrovský jašter, čo by dovtedy známymi kamerami nebolo možné natočiť. Po skončení natáčania bolo treba do záberov ešte pridať počítačom generovaných dinosaurov a opatriť ich zvukovými efektami a tak Tyrannosaura Rexa "nadabovala" zmes zvukov krokodíla, slona a leva. Velociraptorovi prepožičal hlas delfín a lev. No a ako čerešnička na torte tento film zdobí soundtrack, ktorého tvorbu nemohol Spielberg zveriť do rúk nikomu inému, než svojmu dvornému skladateľovi Johnovi Williamsovi, ktorému sa týmto podaril skomponovať jeden z najúchvatnejších soundtrackov svojej kariéry.
A tak máme pred sebou jedinečný film, ktorý podľa Spielbergových slov budú milovať hlavne deti a tí, čo sa aspoň v kútiku duše celý život cítia byť deťmi, ktorí sa na tých pár minút nechajú vytrhnúť z reality do fantastického sveta, ktorého história sa začala písať pred 65 miliónmi rokov.

Jurassic Park

JURASSIC PARK (Jurský Park)

Click to zoom ->
Click to zoom ->
Click to zoom ->
Click to zoom ->
Click to zoom ->
Click to zoom ->
Click to zoom ->
Click to zoom ->
Click to zoom ->

Diskutovať o tomto filme môžete na našom FILMOVOM FÓRE.

Google
Based on Etomite Content Management System. Ariana Richards - The First Slovak Unofficial fansite. Created by Steven Hollywood
Powered by Etomite CMS.